Co všechno je korektura

Jazyková korektura je odborná úprava (oprava) vašeho textu. Nejčastěji opravovanou položkou, jak už asi správně tušíte, je pravopis, resp. pravopisné chyby, špatné skloňování, i/y, háčky, čárky, chybějící písmenka. Pak taky překlepy a spousta dalších nenápadných drobností, které ale ve výsledku dokáží v textu nadělat pěknou paseku.

Dobrá jazyková korektura vám navíc vychytá také typografické nedostatky, jako jsou přebytečné mezery, nesprávné uvozovky, pomlčky, spojovníky, chybné zkratky, matematické jednotky, špatně použitý tabelátor a mezerník, odsazení, řádkování a tak dále. Kdo hledá, najde – a opraví. A to mě hodně baví.

Jazyková korektura – tak jak ji vnímám já a jak ji mám nejraději – se pověnuje i vašemu slohu. Napraví sáhodlouhá souvětí, zamění opakující se slova, zkrátka učeše text, aby se hezky četl a čtenář ho snadno pochopil.

Není to pokaždé, ale stává se, že se autor korigovaného textu trochu splete a vyrobí faktickou chybu jako např. tady „… během třicetileté války v letech 1518–1548“. Nebo „Na západě Maďarska, v těsné blízkosti hranice s Ukrajinou se nachází …“. Anebo ještě jiný příklad: začtete se do knihy, na začátku románu poznáte mladého muže jménem Petr. Je to nejlepší kamarád hlavního hrdiny, který před časem odcestoval, ale brzy se zase do děje vrátí. Jenže co to? O pár stránek dál máme z Petra najednou Martina. A pod tímto jménem to takříkajíc doklepe až do konce příběhu. Nezbývá, než zjistit si přímo u autora správné jméno dotyčného a to potom doplnit do celého korigovaného textu.

A pak, že korektura není zábavná! 😊 Je to svým způsobem tak trochu detektivní práce a piplačka (asi mám na to vlohy po tátovi – byl kriminalista). Jasně, že by bylo nejrychlejší použít tlačítka Ctrl a F na celý text a nechat počítač vyhledat a opravit chyby za mě, automaticky. A jasně, že to tak někdo dělá. Pokud si ovšem objednáte korekturu u mě, počítejte s tím, že všechno poctivě čtu, a na tyhle automatické fíglíky prostě nemám dost odvahy (a koneckonců ani splachovací svědomí). Ono se to totiž jednomu může taky pěkně vymstít, tyhle automatické opravy bez čtení souvislostí.

Komentáře